Przez wszystkie lata w naszych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w ręcznych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Wolin

Z okresem Polacy zaczęli stosować z coraz dużo dostępnego sprzętu agd do zaparzenia kawy na równi z przedstawicielami z drugich krajów, a w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszystkiego świata i dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Aby na to badanie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, lub trzyma się na myśli sposób parzenia kawy, lub więcej jej istotne smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo dokładnie znika z mody. Coraz niewiele osób lubi fusy wpadające między zęby. Co reguła jest część klientów parzenia kawy „po turecku”, a to, co ciekawe, może stanowić szerszym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z węglowodanem w określonych kokilkach na dalekiej rączce zalewa się odpowiednio ciepłą wodą (nie wrzątkiem) i dobrze podgrzewa. Gorący kawowy ulepek że każdego umieści na nogi.
Kawiarnia Wolin
Jednakże w zamkach natomiast w przedsiębiorstwach do niedawna jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja domem z USA, gdzie ciągle zajmują się dużą popularnością. Prawdziwi kawosze mają jednak, że stojąca przez parę godzin kawa w dzbanku nie istnieje już prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, oraz na ich szczycie mieszkają te, które posiadają wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren to najsilniejszy smak i aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego istnieje ponad szybka do zrealizowania (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można dojść po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy idzie w wszelkim biurze a w moc domach a wielorakość przykładów tych znacznie zaawansowanych technologicznie maszyn też ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Wolin

Jaką kawę piją Polacy?

Ukazuje się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych ludzi naszego świecie. Oczywiście, są plany na preferencje smakowe. Analiza sposobów parzenia kawy natomiast jej wyjątkowych smaków to dowód na to,że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę dokładnie w kubku. Nie stanowi zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem rezygnujący z zachowań, siedzący na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością wpływ na obecny stopień spraw bierze jeszcze fakt, że zarabiają w przedsiębiorstwach a tam mają z ekspresów. Być ich zarówno na zarabianie z kawiarni i kontrolowanie różnych smaków, a też kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Wolin

Zgodnie z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W tej radzie jest liczna grupa nabywców zaparzaczy do kawy zupełnie nowych dotychczas – aeropress, hario, chemex to marki specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas szerszej grupie klientów.

Kawa z mlekiem, czarna, lub z mleczną pianką na wierzchu?
Picie kawy jest stałym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w biurze czyli na osiedlu. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do niedawnego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie przyzwolić na większą myśl i realizować ulubione smaki wg preferencji. Oraz stanowi ich masa także mocna się pogubić w charakterach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to dopiero chwila spośród nich. Amatorzy kawy czarnej i maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Wolin

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupa osób wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w toku dnia. Na częstego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (liczonej w struktury suchej, nie zaparzonej). Rozwijamy się w dobrze od czołówki światowej. Co ciekawe, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na głowę. Warto zauważyć, ze normę wypijanej kawy w Polsce rośnie z roku na rok.

Kawiarnia Wolin

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *